Pierwszy kościół wzmiankowano w 1299 r. Obecna świątynia w najstarszej części pochodzi z ok. 1470 r. Na przełomie XVI i XVII w. w rękach protestantów. Zniszczony pożarem w 1700 r. Drewnianą nawę odbudowano w 1707 r., wieża również drewniana pochodzi z 1770 r.
Jest to świątynia orientowana z prezbiterium i zakrystią murowanymi z kamienia łamanego, potynkowane. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim od pn. zakrystia z emporą na piętrze. Nawa konstrukcji zrębowej, przy niej obudowane schody na emporę. Wieża czołowa konstrukcji zrębowej, o ścianach lekko pochyłych, szalowana deskami, zwieńczona cebulastym hełmem z ośmioboczną latarnią. Dach kościoła gontowy, wyższy nad prezbiterium. Nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę, ośmioboczna z latarnią zwieńczoną kopułką. Wokół nawy wydatne zadaszenie gontowe, ściany obite gontem. Polichromia na ścianach prezbiterium i filarach tęczy, gotycka – prawdopodobnie autorstwa mistrza malowideł jemielnickich (odsłonięta w l. 1935-6).
Sceny: Zwiastowania, Boże Narodzenie, Hołd Trzech Króli, Ucieczka do Egiptu, Sąd Ostateczny, Wskrzeszenie Łazarza, Chrystus w Ogrojcu, Pocałunek Judasza, Biczowanie, Cierniem Koronowanie, Chrystus przed Piłatem, Niesienie krzyża, Zstąpienie do otchłani, Chrystus w studni, Wniebowzięcie, Matka Boska z Dzieciątkiem, śś. Krzysztof, Stanisław bp., Apolonia, Dorota, Jadwiga, Małgorzata, Urszula. Ołtarz główny późnorenesansowy, dwukondygnacjowy, fundacji ks. Piotra Krockiera dziekana toszeckiego z obrazem Matki Boskiej Królowej Niebios adorowanej przez świętych z 1847 r. – malował Wojciech Eliasz z Krakowa. Powyżej obraz przedstawiający św. Floriana na tle płonących Sierot, przed 1707 r. Ławka kolatorska z XVII w. Kościół położony na cmentarzu otoczonym murem z kamienia łamanego.
Najnowsze badania: Najstarszą konstrukcją jest storczykowa więźba dachowa nad prezbiterium (pochodząca z pewnością z czasów budowy murowanego prezbiterium : 1427 r.
Nawa: lata 1456 – 1457. Wbrew rozpowszechnionym poglądom – drewniane części kościoła w Sierotach nie uległy spaleniu w czasie pożary wsi ok. 1700 r.
Kościół ulokowany na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.
Św. Florian przedstawiony jest na tle płonących Sierot, lecz co ważne nie kościoła jak opisuje artykuł.
Dziękujemy za wskazówkę i serdecznie pozdrawiamy.
„Obecna świątynia w najstarszej części pochodzi z ok. 1470 r”.
– Jak wynika z badań, najstarsze elementy kościoła pochodzą z roku 1427.
Badania nie potwierdzają również iż świątynia ulec miała pożarowi. Chodzi tu o badania dendrologiczne.
Pozdrawiam serdecznie Mario.
Dziękujemy bardzo za dalsze wskazówki.
Zapraszamy serdecznie do Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach Raciborskich, gdzie od 15. lipca do połowy października zobaczyć można naszą wystawę „Kościoły drewniane na Górnym Śląsku”: http://www.rudy-opactwo.pl/?p=aktualnosci&id=157
Krótką relację z otwarcia wystawy można znaleźć na stronach Muzeum Ziemi Górnośląskiej: http://www.oberschlesisches-landesmuseum.de/pl/2012-03-14-09-03-18/wystawa-objazdowa/230-schrotholzkirchen-im-ehemaligen-kloster-rauden.html
Serdecznie pozdrawiamy
OSLM-Team