https://www.kosciolydrewniane.eu

Kościół

Miejscowość

Sieroty – kościół p.w. Wszystkich Świętych

Pierwszy kościół wzmiankowano w 1299 r. Obecna świątynia w najstarszej części pochodzi z ok. 1470 r. Na przełomie XVI i XVII w.  w rękach protestantów. Zniszczony pożarem w 1700 r.  Drewnianą nawę odbudowano w 1707 r., wieża również drewniana pochodzi z 1770 r. Jest to świątynia orientowana z prezbiterium i zakrystią murowanymi z kamienia łamanego, potynkowane. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim od pn. zakrystia z emporą na piętrze. Nawa konstrukcji zrębowej, przy niej obudowane schody na emporę. Wieża czołowa konstrukcji zrębowej, o ścianach lekko pochyłych, szalowana deskami, zwieńczona cebulastym hełmem z ośmioboczną latarnią. Dach kościoła gontowy, wyższy nad prezbiterium. Nad prezbiterium wieżyczka na sygnaturkę, ośmioboczna z latarnią zwieńczoną kopułką. Wokół nawy wydatne zadaszenie gontowe, ściany obite gontem. Polichromia na ścianach prezbiterium i filarach tęczy, gotycka – prawdopodobnie autorstwa mistrza malowideł jemielnickich (odsłonięta w l. 1935-6). Sceny: Zwiastowania, Boże Narodzenie, Hołd Trzech Króli, Ucieczka do Egiptu, Sąd Ostateczny, Wskrzeszenie Łazarza, Chrystus w Ogrojcu, Pocałunek Judasza, Biczowanie, Cierniem Koronowanie, Chrystus przed Piłatem, Niesienie krzyża, Zstąpienie do otchłani, Chrystus w studni, Wniebowzięcie, Matka Boska z Dzieciątkiem, śś. Krzysztof, Stanisław bp., Apolonia, Dorota, Jadwiga, Małgorzata, Urszula. Ołtarz główny późnorenesansowy, dwukondygnacjowy, fundacji ks. Piotra Krockiera dziekana toszeckiego z obrazem Matki Boskiej Królowej Niebios adorowanej przez świętych z 1847 r.  – malował Wojciech Eliasz z Krakowa. Powyżej obraz przedstawiający św. Floriana na tle płonących Sierot, przed 1707 r. Ławka kolatorska z XVII w. Kościół położony na cmentarzu otoczonym murem z kamienia łamanego.
Najnowsze badania: Najstarszą konstrukcją jest storczykowa więźba dachowa nad prezbiterium (pochodząca z pewnością z czasów budowy murowanego prezbiterium : 1427 r.
Nawa: lata 1456 – 1457. Wbrew rozpowszechnionym poglądom – drewniane części kościoła w Sierotach nie uległy spaleniu w czasie pożary wsi  ok. 1700 r.
Kościół ulokowany na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.

5 komentarzy

  1. Mario
    3. czerwca 2013

    Św. Florian przedstawiony jest na tle płonących Sierot, lecz co ważne nie kościoła jak opisuje artykuł.

    • OSLM-Team
      12. czerwca 2013

      Dziękujemy za wskazówkę i serdecznie pozdrawiamy.

  2. Mario
    18. czerwca 2013

    „Obecna świątynia w najstarszej części pochodzi z ok. 1470 r”.
    – Jak wynika z badań, najstarsze elementy kościoła pochodzą z roku 1427.

  3. Mario
    18. czerwca 2013

    Badania nie potwierdzają również iż świątynia ulec miała pożarowi. Chodzi tu o badania dendrologiczne.
    Pozdrawiam serdecznie Mario.

Dodaj komentarz