Pierwsze potwierdzone informacje na temat istnienia parafii pochodzą z roku 1335 (liber beneficiorum) oraz 1447 (spis świętopietrza). W drugiej połowie XVI stulecia miejscowy kościół przejęli protestanci i go
użytkowali do roku 1655. Obecna budowla wzniesiona została na miejscu tamtej pierwotnej świątyni. Kościół wznieśli w 1675 r. cieśle Andrzej Werner i Błażej Duda, na miejscu starszego kościoła wzmiankowanego już w 1335 r. Świątynię odnowiono w 1746 r., oraz dobudowano wieżę (cieśle: Jerzy Dziendziel z synem Michałem, oraz Marcin Smyczek). W l. 1908 – 11 świątynię powiększono i wyraźnie zmieniono kształt bryły. Świątynia usytuowana została na wzniesieniu, orientowana, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, przy nim od pd. przybudówka z lożą kolatorską. Nawa na rzucie wydłużonego prostokąta z nowszą zakrystią i kaplicą od pn., od pd. niewielka kruchta. Wieża czołowa pobita gontem z nadwieszoną izbicą szalowaną deskami i hełmem namiotowym (dawniej hełm baniasty z latarnią). Dach siodłowy, kryty gontem, nad nawa wieżyczka na sygnaturkę, ośmioboczna z latarnią.
Na zewnątrz ściany szalowane deskami z wydatnym zadaszeniem obiegającym kościół. Wewnątrz wyposażenie głównie barokowe. Polichromia wnętrza współczesna. Ołtarz główny z obrazem patronki kościoła adorującej Matce Bożej. W kaplicy ołtarz późnobarokowy z obrazem Matki Boskiej Różańcowej z XIX w., oraz hołdem Trzech Króli w zwieńczeniu (XVII w., obraz malowany na desce). Chrzcielnica drewniana na spiralnej kolumnie (XVIII w.). Kościół stoi na wzniesieniu otoczonym drewnianym parkanem z drewnianą zadaszoną bramą od zachodniej strony spod której do kościoła prowadzą przecinające cmentarz szerokie, kamienne schody. Drugie wejście na teren kościelny prowadzi od strony wschodniej. Przy obu krzyże, jeden z nich z wyrytym rokiem: 1842. Po północnej stronie kościoła obelisk z 2000 roku wzniesiony dla upamiętnienie księży i sióstr zakonnych pochodzących z pielgrzymowickiej parafii.
W Pielgrzymowicach urodził się i rozpoczął pracę zawodową w tamtejszej szkole Karol Miarka (1825 – 1882) polski działacz katolicki, pisarz, publicysta, założyciel pism patriotyczno-katolickich, nauczyciel.
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego.